Duyuru

Avaxtars
2 min readMar 7, 2022

--

Değerli Avaxtars Topluluğu,

07.03.2022 tarihinde, saat 06:00 UTC sularında backend sistemimizdeki bir açık kullanılarak 38.423 adet AVXT Token kötü niyetli bir kişi tarafından ele geçirilmiştir. Yaşanan olayın 07.01.2022 tarihinde yaşanan saldırıdan farklı olarak, çok daha kompleks bir teknik yapıya sahip olduğunu ve saldırganın çok daha profesyonel olduğunu önemle belirtmek isteriz.

Avaxtars teknik ekibinin tüm deneyimi, ilk olay sonrası aldığımız onlarca önlem ve backend kodlarımızın daha önce denetimden geçmiş olmasına rağmen bu hadisenin yaşandığını, tüm Avaxtars topluluğuna sunmak istediğimiz benzersiz deneyim ile geliştirdiğimiz yenilikçi unsurların, maalesef öngörülmesi mümkün olmayan bu duruma sebep olduğunu belirtmek isteriz.

Teknik ekibimiz tarafından sistemdeki açığın tespiti yapılmış olup aynı açığın tekrar kullanılmaması için gereken önlemler alınmıştır.

Saldırgan elindeki AVXT tokenların 17.838 adedini Pangolin üzerindeki havuzda likide etmiş olmakla birlikte maalesef 20.585 adet tokenı iki farklı cüzdanında tutmaya devam etmektedir. Bunun AVXT fiyatı üzerinde bir risk oluşturmaya devam ettiğinin farkındayız.

Kötü niyetli kullanıcıya ait IP Adresi, kullanılan e-posta adresleri ve işlem kayıtları tespit edilmiştir. Yetkili merciilerle ivedilikle paylaşılacak ve resmi süreç başlatılacaktır.

Ekip olarak yaptığımız değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki adımları atmaya karar verdik ve aksiyonları almaya başladık.

⦁ Atılacak adımlar için karar aldığımız an itibariyle AVXT token sahiplerinin snapshot’ı alınmıştır.

⦁ Saldırganın kullandığı cüzdanlar, ekibe ait cüzdanlar, borsa cüzdanları hariç bırakılarak tüm cüzdanların sahip olduğu mevcut AVXT miktarına göre yüzdeleri belirlenmiştir.

⦁ Ele geçirilen 38.423 adet token tüm AVXT hacminin (1.000.000) yaklaşık yüzde 3,84’üne denk gelmektedir.

⦁ Öncelikli olarak Avaxtars’ın bundan böyle yarattığı değerin yüzde 5’i (Marketplace işlemleri, diğer platformlar üzerindeki gerçekleşecek yeni satışlar ve diğer tüm faaliyetler), Snapshot ile alınan cüzdanlar arasında paylaştırılacaktır.

⦁ Detayları ileride açıklanacak adımlar ile projenin toplamda yüzde 25’e ulaşan kısmı AVAXTARS’ın mevcut ve yeni gelen tüm yatırımcılarına peyderpey dağıtılacaktır.

⦁ Governance yapısı ile alakalı planlama ve detaylı adımlar ayrıca paylaşılacaktır.

⦁ Crypto Mandala projesinin henüz satılmayan tüm NFT’leri ekip tarafından satıştan kaldırılmıştır. Snapshot listesindeki cüzdanlara adaletli şekilde birer adet dağıtılacak ve geri kalanı yakılacaktır. Böylece bir yan proje olan Crypto Mandala’nın yarattığı değer mevcut ekosisteme yansıtılmış olacaktır.

⦁ Bu adımların, saldırganın elinde tuttuğu 20.585 adet AVXT tokenin piyasa üzerinde yaratabileceği etkileri en aza indirmesini umuyoruz.

⦁ Avaxtars ekibi olarak gerekli gördükçe yeni adımlar atacağımızı belirtmek isteriz.

Yaşanan bu olaydan duyduğumuz üzüntü çok büyük ancak bunu Avaxtars Topluluğu ile aşacağımızdan şüphemiz yok.

Biz projemizin başında olmaya, sizlerin yarattığı değeri sizlerle daha fazla paylaşmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Bu zor zamanlarda bize verdiğiniz destek için teşekkür ederiz.

AVAXTARS Ekibi

--

--

Avaxtars

Avaxtars is a browser game that is based on blockchain technology, using NFT Tokens as game assets, and has its Tokenomics.